Pomocne sprzęty dla niepełnosprawnych

Schody i krawężniki to najczęściej spotykana bariera architektoniczna. Stanowią wyzwanie nie tylko dla osoby niepełnosprawnej, niemniej jednak również dla jej opiekuna. Na rynku dostępne są schodołazy, które zapewniają bezpieczeństwo zarówno osobie na wózku inwalidzkim, jak i opiekunowi, która ją transportuje.

Schodołazy osobowe występują w wielu opcjach. Właściwie każdy może wybrać taki model, jaki będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Schodołazy osobowe różnią się udźwigiem, wagą, możliwością transportu na specjalnym krzesełku, wózku inwalidzkim albo wózku dziecięcym. Zaletą tego sprzętu jest to, że testuje się również na wąskich klatkach schodowych.
Podobne do schodołazów osobowych, są krzesła ewakuacyjne. Są o sporo lżejsze i bardziej poręczne. Nie można na nich zamontować wózka inwalidzkiego, mają dołączone swoje siedzisko z podłokietnikami. Łatwe modele nie mają swojego napędu, niemniej jednak niektóre krzesełka ewakuacyjne mają napęd elektryczny.
Inną opcją schodołazów są schodołazy towarowe. Przydatne, kiedy trzeba wnieść lub znieść ciężkie meble i inne przedmioty. Zapewniają bezpieczny transport bez obciążania stawów i kręgosłupa. Schodołazy towarowe przydają się w trakcie przeprowadzek, remontów czy dostaw sprzętów AGD. Dobrze sprawdzają się w dosłownie w niedużych klatkach schodowych.
Sprzęt do transportu osób i produktów to głównie bezpieczeństwo. Eliminuje się ryzyko upadku, ześlizgnięcia, potknięcia, a co za tym idzie – uszkodzenia osoby transportowanej albo rzeczy. Schodołazy towarowe i schodołazy osobowe w dużym stopniu odciążają kręgosłup i stawy osób obsługujących sprzęt. Dzięki temu mogą one dłużej cieszyć się lepszym zdrowiem.

Sprawdź również informacje na stronie: schodołazy towarowe.