Wzorniki kolorów RAL

Każda firma, która zajmuje się sprzedażą materiałów do koloryzacji dysponuje zazwyczaj pewną gamą kolorystyczna, właściwą dla danego produktu. Dosłownie w przypadku farb do włosów czy lakierów do paznokci, takie balety kolorów są opracowywane.

Na ichniejszym bazie osoba zainteresowana danym produktem dokonuje adekwatnego wyboru. Dokładnie tak samo jest w przypadku farb do malowania ścian czy materiałów lakierniczych. W tym przypadku ichniejszym wybór także opiera się o wzornik kolorów RAL, na podstawie którego wybiera się kolor lakieru, którym posiada zostać pokryta dana powierzchnia.
Tego rodzaju wzorniki publikuje się również w Internecie, natomiast one mogą być nieco zwodnicze. Na każdym gdyż monitorze komputerowym taki wzornik RAL będzie wyglądał nieco przeciwnie. Zależy to nie tylko od ogólnych właściwości monitora, niemniej jednak i od jego ustawień. Może okazać się, że dany kolor na dwóch różnorakich komputerach będzie wyglądał zupełnie przeciwnie. Różnice te nie będą bardzo znaczące. Z koloru zielonego nigdy nie zrobi się niebieski, niemniej jednak różnice w odcieniach mogą być znaczące. Dlatego również w przypadku wyboru barw kategorycznie całkiem dobrze kierować się paletami drukowanymi. Zamieszczone na nich kolory RAL w bardzo wysokimnajwyższym stopniu odpowiadają ich realnemu wyglądowi. Gdy zatem zależy nam na jak najbardziej dokładnym dobraniu koloru dla lakierowanej powierzchni z całkowitą czyli stu procentową pewnością można wstępnie kolor wybrać na podstawie wzorników w sieci. Warto jednak zawsze swój wybór porównać z paletą w wersji drukowanej. Wówczas będzie się miało gwarancję, że kolor będzie taki, jakiego się oczekuje.
Warto zobaczyć: wzornik kolorów ral.