Wybór programu księgowego

Księgowanie to na prawdę ważna sprawa, bez względu na to czy firma funkcjonuje w skali mikro czy makro. Na rynku jest dostępnych wiele profesjonalnych oprogramowań, jednak nie właściwie każdy z nich ma możliwość spełniać nadzieja. Polecam jest w każdej chwili zapoznać się ze szczegółowymi rokowaniami na przyszłość kodu i wypróbować wersję demo.

Firma jednoosobowa, prowadząca księgę dochodów i rozchodów, nie będzie potrzebowała skryptu odpowiedniego dla spółek z,o.o. – w tym przypadku nie ma co zamawiać systemu na wyrost, gdyż po prostu zawiera on całkowicie inne komponenty niż niezbędne dla tego typu działalności gospodarczej. Dobry program księgowy dla niedużych i średnich firm jest zawsze zwykły – łatwość w obsłudze to podstawa, taki program wystarczy zainstalować i dalej sam prowadzi użytkownika. Program księgowy najpierw należy „ustawić” – czyli wprowadzić dane podmiotu gospodarczego takie jak nazwa firmy, NIP, REGON, adres, dane Urzędu Skarbowego, numer rachunku bankowego, w razie potrzeby adres e-mailowy i telefon, a co najbardziej istotne – czy firma jest płatnikiem VAT (jeżeli jest zwolniona z VAT, to należy wprowadzić adnotację na jakiej bazie. Adnotacja ta będzie widoczna na wystawionym dokumencie dystrybucji). Warto wiedzieć czy w programie można wystawiać faktury proformy, które są dość ważne w przypadku stosowania przedpłat, a o ile taka sposobność występuje, to czy można fakturę proformę skonwertować w dokument sprzedaży.

Bez względu na rodzaj dokumentu sprzedażowego powinna być możliwość przesyłania go w formie elektronicznej (na przykład w schemacie .pdf). Program powinien współgrać z kasą fiskalną, chociażby w kontekście wystawiania faktur VAT do paragonów. Dla firm, które sprzedają produkty najbardziej istotnym elementem będzie prowadzenie magazynu – bez tego nie da się normalnie pracować, wyjątkowo że z końcem roku przychodzi czas na obowiązkową inwentaryzację towarów. Firmy usługowe, które sprzedają usługi o charakterze niematerialnym, mogą pominąć zupełnie opcję z magazynem. Znacząca jest także możliwość wystawiania wszelkiego typu deklaracji podatkowych i ZUS. W obliczu konwersji w ustawodawstwie cennym elementem będzie opcja Jednolitego Pliku Kontrolnego (chociażby w formie aktualizacji oprogramowania), co ułatwi przedsiębiorcom prawidłowe księgowanie.

Więcej informacji: www.ksiega-podatkowa.pl.