Matki pszczele – jakie wybrać?

Pszczela pasieka to tysiące osobników, które mają do utworzenia własne określone zadania. Są to zatem robotnice odpowiadające w głównej mierze za zbieranie pokarmu czy również trutnie odpowiadające za zapładnianie samic. Pamiętajmy jednakże o tym, że główną rolę odgrywa matka pszczela.

Każdy pszczelarz doskonale zdaje sobie sprawę, że jest ona fundamentem każdej pasieki jak również jej prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też warto korzystać z oferty doświadczonych hodowców, którzy oferują między innymi matki pszczele dostępne w różnych rasach.
Matki pszczele do pasieki – na co zwrócić uwagę?
Zdecydowanie decydując się na matki pszczele do naszej pasieki musimy zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Warto wybierać wyłącznie osobniki pochodzące ze sprawdzonych oraz uznanych hodowli, które posiadają tak pożądane przez hodowców cechy jak przykładowo wysoka miodność czy także łagodne zachowanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ matki odpowiadają za przekazywanie cech potomstwu, a zatem następnym pokoleniom pszczół w pasiece. Warto być świadomym również o tym, ażeby wybrać odpowiednią rasę. Hodowcy oferują między innymi matki tj. mama pszczela włoszka. Niemniej jednak znajdziemy także inne rasy na przykład tj. krainki czy też sklenar. Warto wspomnieć także o tym, że są to matki pszczele unasiennione. Jest to najistotniejsze o ile zależy nam na tym, aby pasieka dobrze się rozwijała i pojawiały się nowe osobniki. Takie zapłodnienie matek powinno przebiegać w sposób sprawdzany z zastosowaniem odpowiednio dobranych linii trutni.

Źródło: matka pszczela sklenar.